Kompolti Hibrid TC

kései

NINCS KÉSZLETEN!

Elismerés éve: 1983
Származás: háromvonalas hibrid (Kínai kétlaki x Kínai egylaki) x Kompolti
Termesztési típus: rostkender és CBD-kender
Ivari típus: az árutermő generációban kétlaki
Tenyészidő: igen késői

Gazdasági értéke: Az első olyan kenderhibrid, melyet a heterózishatás kihasználásával állítottak elő. 1983-ban kapott fajtaelismerést, a kompolti Fleischmann Rudolf Kutatóintézetben nemesítették. A világon az első háromvonalas hibrid. Egyik szülője a híres Kompolti kétlaki fajta. Kórótermése, magassága és maghozama meghaladja a Kompoltiét, de rosttartalma kevesebb, rostjuk finomsága hasonlóan jó. A kórótermése igen jó, optimális körülmények között 11-12 tonnát teremhet. A világon létező legnagyobb kórótermést adó fajták egyike.

Leírása: a Kompoltinál későbbi, magasabb és terebélyesebb. Tenyészideje 115 125 nap, ezután a rost aratható. Magra 155-165 nap után lehet vágni és kúpba rakni. Magja az átlagosnál laposabb, oválisabb, ezermagtömege 19-20 g. Virágzatában a CBD tartalom viszonylag magas: 1,0-2,3% között mozog, természetesen alacsony, legfeljebb 0,2% THC tartalom mellett.
Az F1-anyamag előállításához a Kínai egylakit, mint megporzót, míg anyafajtának a Kínai kétlakit használják. Amennyiben rostcélú a termesztés, hasonlóan más fajtákhoz, 4-4,5 millió csíra a hektáronként javasolt elvetendő mennyiség.
Rosttermeléskor kórója 200-210 cm magas. Sokat terem és rostja kifejezetten finom. Kezdeti fejlődése erőteljes.

 

Agrotechnikai javaslatok: E fajta számára legjobban a csernozjom és öntés talajok felelnek meg.
F1 generáció (első bekeresztezés) előállítása: április elejétől vethető, de legkésőbb április 30-ig be kell fejezni a vetését 20–40 000 csíra/ha sűrűséggel. Ezermagtömege 18–20g. Az F1-anyamag előállításához a Kínai egylakit, mint megporzót, míg anyafajtának a Kínai kétlakit használják. A jó megtermékenyülés érdekében a tenyészidő különbség miatt 4-6 sor anyafajta mellé 1-2 sor apa vetendő. Az anyafajta jóval korábbi, ezért nem árt az anyák egy részét az apasorok kelésekor elvetni. Az anyafajtát (hímbimbós állapot kezdetétől a virágzás végéig) hímteleníteni kell. Negatív szelekciót kell végezni az apai sorokban is, ami azt jelenti, hogy az úgynevezett hímegylaki (nővirágot csak elvétve tartalmazó) egyedeket el kell távolítani. Az így kapott Kínai uniszex F1-anyamagból kikelt növényeket a következő évben a Kompolti fajtával keresztezik. Az uniszex hibrid előállítást megfelelően csak igen kis területen lehet elvégezni (max. 0,1-0,3 ha).
Második bekeresztezés árutermelő vetőmag előállításához: Ebben a generációban a Kínai uniszex fajtát keresztezzük a Kompoltival. Április elejétől vethető, de legkésőbb április 30-ig be kell fejezni a vetését 20–40 000 csíra/ha sűrűséggel. Ezermagtömege 18–20g. A nagy magtermés érdekében 8-10 sor anyafajta mellé 1-2 sor apa vetése elegendő. Itt már nem végzünk hímtelenítést, mivel a Kompolti kender hím egyedei végzik a megtermékenyítést. A heterózishatás következtében igen nagy lesz a hektáronkénti magtermés, nem ritka az 1,2 tonnás sem, amely már a Kompolti TC fajta vetőmagját jelenti. Magkenderként már nem lehet tovább szaporítani, mert 50% hím és 50% nő ivari arányra alakul vissza.
Árutermelésben sűrűre vetjük (60-80 kg/ha) és így kiemelkedő rosttermést kaphatunk igen jó minőségben.