Kalászos körkép

A tavaszi növényvédelmi munkálatok a határban már teljes lendülettel zajlanak, a tavaszi vetések is befejeződtek. Az idei szezon már az induláskor számos kihívást tartogatott a gazdálkodók számára. Bár ősszel az ország nagy részére érkezett csapadék, annak mennyisége nem volt mindenhol elegendő, és a tél, valamint a tavasz eleje is szokatlanul száraznak bizonyult. A vízhiány miatt a növények fejlődése vontatott volt, amit tovább nehezített az április végi és májusi hideg időjárás – helyenként fagyokkal.

A fagy okozta károsodás sokféle módon jelent meg a kalászos gabonák állományaiban, és látványos élettani tüneteket eredményezett. A fagy során a növényi sejtekben lévő víz megfagy, jégkristályok alakulnak ki, amelyek mechanikailag roncsolják a sejtmembránokat. Ez sejtpusztulást, szöveti elhalást és a növény vízháztartásának felborulását okozza. A károsodott növényeken gyakori tünet a levélszélek barnulása, csúcsi száradás, hajtáselhalás, illetve a növekedés lelassulása.

Különösen érzékeny a növény a bokrosodás és a kalászolás időszakában. Előbbi esetben a főhajtás elhalása miatt a mellékhajtások átvehetik ugyan a fejlődés irányítását, de ezek általában gyengébbek és kevesebb termést hoznak. A kalászolás és virágzás alatti fagy viszont még súlyosabb következményekkel járhat: károsodhatnak a kalászkák és virágok, csökkenhet a termékenyülés, és végül üres kalászok, kevesebb szemtermés alakulhat ki.

A fagyérzékenységet számos tényező befolyásolja: a fajta genetikai fagytűrése, a fejlődési állapot, a fagy időtartama és intenzitása, valamint a talaj nedvességtartalma. A növények ugyan rendelkeznek bizonyos védekező mechanizmusokkal – például antioxidáns rendszerrel vagy hidegstressz-fehérjék termelésével –, ám ezek sokszor nem képesek teljes mértékben kivédeni a külső környezeti hatásokat.

Az Agromag Kft. portfóliójában több olyan őszi búzafajta is megtalálható, amelyek kimagasló fagytűrő és aszálytűrő képességgel rendelkeznek, így jól alkalmazkodnak a hazai kontinentális éghajlat változékonyságához. Az ország különböző térségeiben végzett tavaszi állománybejárások során azt tapasztaltuk, hogy a Petronela, Algeri és az AG Hurem fajták viselték meg legkevésbé a kora tavaszi lehűléseket és a fagyos periódusokat.

A Petronela egy középkorai érésidejű, kiváló fagytűrésű malmi búza, amely évről évre megbízhatóan bizonyítja termőképességét. A 2024-es szezonban Drávaszerdahelyen 8,50 t/ha terméseredménnyel került betakarításra. A Telekgerendáson beállított fajtasorban ebben az évben 13%-os fehérjetartalom mellett 30%-os sikértartalmat ért el, ami az étkezési minőség szempontjából is kiemelkedő teljesítmény.

Az Algeri fajta előnye, hogy a nagyon magas terméspotenciált jó beltartalmi paraméterekkel ötvözi, így kiváló választás azoknak a termelőknek, akik a mennyiségi elvárások mellett a minőséget is előtérbe helyezik. Ráadásul kiválóan alkalmazkodik az aridabb, csapadékszegényebb régiókhoz, így különösen ajánlott az alföldi és dél-dunántúli térségekbe.

Az AG Hurem egy korai érésű, szálkás kalászú malmi búza, amely intenzív körülmények között, jó tápanyag-ellátottságú talajokon rendkívül magas terméshozamra képes. Az Agromag 2024. évi kísérleti helyszínein szinte mindenütt a legmagasabb hozamot adó fajták között szerepelt.

Az árpaállományokban idén elsősorban a korai fagyok és a csapadékhiány jelentettek kihívást, azonban az ország számos pontján kifejezetten ígéretes, egységes és jól fejlett táblákat is tapasztalhattunk. A határt járva megfigyelhető volt, hogy egyes fajták a kedvezőtlen környezeti körülmények ellenére is jól bokrosodtak, sűrű állományokat képeztek. Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – néhány kiemelkedő fajtánkat mutatjuk be.

A Heves középérésű kétsoros őszi árpa idén különösen jól bokrosodott, és a kalászonkénti szemszám, valamint a négyzetméterenkénti kalászproduktivitás tekintetében is kiemelkedően teljesít. Az Agromag egyik legkiegyensúlyozottabb termőképességű fajtája, amely évről évre stabil, magas hozamokat produkál. Szármagassága miatt a termesztéstechnológiában a szárszilárdító készítmények alkalmazása javasolt, különösen intenzív termesztési körülmények között.

A Bordeaux egy kifejezetten esztétikus megjelenésű kétsoros takarmányárpa, amely a terméseredmények terén felveszi a versenyt a hibridárpákkal is. Európa-szerte eredményesen termesztik, amit kiváló alkalmazkodóképessége, termésstabilitása és télállósága is indokol. Hazai viszonyaink között, sőt, annál kedvezőtlenebb környezetben is jól teljesített.

Újdonságként szerepel kínálatunkban a Hajna, egy hatsoros takarmányárpa fajta, amely megbízhatóan magas termésszintet és jó betegségellenállóságot mutat a hazai klimatikus viszonyok között. A fajtaelismerési évek átlaga alapján 8,04 t/ha szemtermést adott, amely 6,8%-kal haladta meg a standard fajták átlagát. Kiváló agronómiai tulajdonságai közé tartozik az erős szárszilárdság, jó télállóság és alkalmazkodóképesség, így az ország szinte bármely termesztő körzetében sikerrel termeszthető. Emellett jó beltartalmi értékekkel és stabil terméspotenciállal is rendelkezik.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.