Kompolti

kései

Elismerés éve: 1954
Származás: déli típusú F-kenderből (Fleischmann) szelekcióval létrehozott fajta
Termesztési típus: rostkender
Ivari típus: kétlaki
Tenyészidő: késői

Gazdasági értéke: A legrégebbi fajtalistán lévő szabadelvirágzású kétlaki fajta Európában. F-kenderből (Fleischmann) származik és Magyarországon 1954-ben ismerték el. A rosttartalmában évtizedeken keresztül világelső volt, de még most is a legjobbak közé tartozik 30-32 %-ával. Kórótermő képessége igen jó, optimális körülmények között 11-12 tonnát teremhet. A Kompolti fajta már nem csak az egyik legjobb rostfajta, hanem kiemelkedik a CBD-fajták közül is.

Leírása: Magtermőképessége – mivel kétlaki fajta- közepes. Nagy rosttartalma miatt igen alkalmas papír- illetve cellulózipari célokra. Rostcélú termesztéskor technikai érettségben takarítjuk be, amit 115-120 napra ér el. A magja 145-155 nap után érik be. THC tartalma általában 0,1 és 0,15% között alakul. Az utóbbi években a fajta nagy érdeklődésnek örvend a magas (2,0-2,5%) CBD tartalma miatt. Ezermagtömege 20-21g.
Levelének színe közepesen zöld, egy levélnyélen sok levélke található. Sűrűn elágazó szára sötétzöld, közepesen bordázott. A mag héja szürkésbarna, közepesen hálózott.

Agrotechnikai javaslatok: A Kompolti Hibrid TC-t tenyészidőben kicsit megelőzve a második legkésőbbi magyar fajta, így korai vetése javasolt. Magra április elejétől, de legkésőbb április 20-ig be kell fejezni a vetését. Rostra már március harmadik dekádjában el lehet kezdeni a vetését. A magkender esetében 20 – 40 000 csíra/ha, rostkenderként 3 – 4 millió hektáronkénti csíraszámmal. A termés mennyisége növelhető N műtrágyával, de túladagolása csökkenti a minőséget.